• Anasayfa
  • ağaç kavunu çiçeği – ağaç kavunu neye iyi gelir – ağaç kavununun faydaları

ağaç kavunu çiçeği – ağaç kavunu neye iyi gelir – ağaç kavununun faydaları

Ağaç kavunu, turunçgillerdendir. Ağacın çiçeği kırmızıdır. Meyvası yuvarlaktır, limon gibi altın sarısı rengindedir. Suyu çoktur, içi ekşidir. Bir kaç çeşidi vardır.

Bazısı kavun kadar büyüktür. Bazısı da küçüktür. Bazısı da ancak limon kadardır. Yahut birazcık ondan büyüktür. Fakat iyileri bunlardır. Bunların güzel kokuları vardır.

Faydaları : Mideye ve kalbe kuvvet verir. Hummaya faydalıdır. Zehire karşı birebirdir. Ağaç kavunun kabuğunu sirke ile kaynatıp ağız da çalkasalar, dişleri temiz tutup ağız kokusunu güzelleştirir. Kabuğunu yakıp tütsü etseler kötü havayı dağıtır. Ferahlık verir, iştah açıcıdır.

Yine tohumdan 8.gr ezilip içilirse, akreb dahil tüm zehirlenmelere fayda verir. Yine 8-9 gram kadar içilse bütün zehirlenmelere ayda eder. Sarı kabuğuna gelince bundan imal olunan macunul ütrüc kulunç iletine nafidir.

Taama iştiha verir, istihanın anahtarıdır. Kokuyu giderir. Çiçeği (ahlat) gülgillerden, kendi kendine yetişen, üzerine armut aşılanan bir ağaçtır. İyice olgunlaştıktan sonra yenir.

Meyveleri, ishal keser, zehirli hayvan sokmalarında da filizleri dövülüp konur.

Yorum Yapabilirsiniz

Arama

Etiketler

Bu Sayfada Henüz Etiket Yok..